Erasmus+ mobilitási projekt ( 2015-1-HU01-KA102-013453 )

A  Magyar Gyula Kertészeti Szakképző Iskola immár közel 20 éve vesz részt Comenius és Leonardo da Vinci mobilitási projektekben.

A jelenlegi pályázat célja, hogy diákjaink a már megszerzett ismereteiket a mindennapi életben, termelő üzemben megtanulják alkalmazni, új, korszerű ismeretekre tegyenek szert, bepillantást nyerjenek a fogadó országok kertészeti oktatásába, bővítsék nyelvtudásukat.
A parképítő és -fenntartó technikus és dísznövénykertész képzésben részt vevő tanulók a mindennapi szakmai gyakorlat során tanulmányozzák a fogadó országok parkjaiban kialakított kerti utak burkolatait, azok elrendezését, a virágágyak és a viziarchitektúrák kialakítását, az ezekhez kapcsolódó és ezekkel szorosan szín- és formavilágában összhangban lévő berendezési tárgyak és növények alkalmazását és felhasználási módját. A diákok a program során megismerik, hogy a park funkciója szempontjából hogyan alakítják ki a színek és formák összhangját, hogyan jelenik meg a kerti kompozíció egészében az arány, a lépték, a szimmetria. A parkok esztétikai tanulmányozása mellett a diákok megismerik a kiültetett növények előállításának módját, termesztőüzemekben, vagy tanüzemekben vesznek részt szakmai gyakorlaton, ahol megtanulják ezen növények nevelési, ápolási munkáit, bővítik növényismeretüket.
A program másik célja, hogy a virágkötészeti képzésben részt vevő tanulók megismerjék a virágüzleti szakmai gyakorlatok során a fogadó ország virágkötészeti sajátosságait, hagyományait különös tekintettel arra, hogyan jelenik meg a funkció és esztétika egysége a színekben, a színelosztásban. A mindennapi gyakorlatuk során megtanulnak idegen nyelven is kommunikálni a vásárlókkal, a helyi igényeknek megfelelő virágkötészeti készítményeket ( csokrokat, virágtálakat, összeültetéseket ) előállítani.

A résztvevők összlétszáma 53 fő, akik  a dísznövénykertész, virágkötő, parképítő képzésben vesznek részt. Életkor szerinti megoszlásuk: 16-22 év. Az 53 főből legalább 1*6 fő speciális nevelési igényű, hátrányos helyzetű, enyhe értelmi fogyatékos diák.

A tanulók a küldő intézményben a kiválasztást követően nyelvi, szakmai, lelki és kulturális felkészítésben vesznek részt. A felkészítés részeként  közreműködnek a fogadó intézmény diákjainak magyarországi programjainak szervezésében és lebonyolításában. Ily módon diákjaink már külföldi tartózkodásukat megelőzően is személyes kapcsolatokat alakíthatnak ki a fogadó intézmény diákjaival.
A szakmai gyakorlat alatt  előre elkészített és egyeztetett munkaprogramokon vesznek részt a diákok, a kinti és a hazai koordinátor nyomon követésével. A megszerzett tapasztalatokból hazaérkezést követően képekkel kiegészített beszámolót készítenek és előadást tartanak diáktársaiknak és tanáraiknak.  A beszámolók felkerülnek az iskola, a Makeszisz (Magyar Kertészeti Szakképző Intézmények Szövetsége) és a Magyar Díszkertészek Szövetsége honlapjára is.

Rövid távon a résztvevők a magyar oktatásban is jól tudják hasznosítani a külföldi tapasztalatokat, elméleti és gyakorlati tudásuk azonnali új ismeretekkel gyarapodik, a beszámoló elkészítése pedig mind szakmai, mind nyelvi és informatikai kompetenciájukat jelentős mértékben emeli. A nyelvtudás, valamint szakmai tapasztalataik bővülésének már a záróvizsgáikon is komoly hasznát veszik.

Hosszú távon pedig a szakmai szocializáció egyik legfontosabb eleme, egy külföldön eltöltött több hetes gyakorlat, ahol megismerkedik a diák korszerű technikákkal, technológiákkal és növényszortimentekkel, munkamorállal és egy élő idegen nyelvvel. A nyugat-európai munkamorál megismerése kifejezetten hasznos, mind az egyénnek, mind a társadalomnak. Fontos hosszú távú hatás még, hogy  az Europass igazolvány segítségével könnyebb munkaerőpiaci elhelyezkedés, mind Magyarországon, vagy akár az Unióban is.

Beszámolók

EAFA, Olaszország - 4 hetes szakmai gyakorlat 2015

• Gregus Kitti-Széplaki Viktória

Die Garten Tulln, Ausztria - 3 hetes szakmai gyakorlat 2015